Urokliwe maleństwa o fascynujących zwyczajach: surykatki!

Zastanawiasz się gdzie można z bliska spotkać surykatkę? Zoo Festiwal jest dla Ciebie!
W gdańskiej Papugarni możemy spotkać surykatki, małe ssaki z rodziny mangustowatych. Choć pochodzą z południowej Afryki, w obecnym domu czują się doskonale. Odwiedzający uwielbiają surykatki ze względu na ich zachowania i społeczne obyczaje. Podczas wrześniowego wydarzenia w Polsat Arenie możemy spodziewać się osobistego spotkania z tymi urokliwymi maleństwami. Żeby narobić Wam jeszcze większego apetytu, przygotowaliśmy kilka surykatkowych ciekawostek.

Kto w rodzinie, ten nie zginie

Te przemiłe ssaki żyją w niewielkich koloniach, zwanymi meerkatami (nie mylić z marketami, tam nie bywają). Każda kolonia składa się z jednej pary dominujących surykatkowatych i ich potomstwa. Klany surykatek dominuje jedna samica. Jej celem jest powstrzymanie spokrewnionych z nią samic przed posiadaniem własnych dzieci. Zamiast tego angażuje je do opieki nad swoimi młodymi. W efekcie małe surykatki mają dużo cioć i wujków, którzy aktywnie pomagają nie tylko w opiece, ale także obronie terytorium. Surykatki są bardzo związane ze sobą i utrzymują silne więzi rodzinne. Gdyby mogły, z pewnością hucznie świętowałyby wszystkie urodziny, imieniny i rocznice oraz nigdy nie odmawiały wizyty u teściów.

Zaawansowany system ostrzegania

Surykatki mają zaawansowaną strategię przetrwania. Na pewno kojarzycie ich charakterystyczną, czujną pozycję z uniesionymi łapkami i pyszczkiem, którego wyraz mówi: “lepiej ze mną nie zadzieraj”. Wiele surykatkowatych ma zwyczaj pełnienia roli strażników grupy. Kiedy jedna surykatka wypatruje zagrożeń, pozostałe spokojnie żerują. W momencie wykrycia niebezpieczeństwa, surykatka strażnik wydaje ostrzegawcze piski, które pozwalają całej kolonii schować się lub uciec w bezpieczne miejsce.

Łowcy owadów i małych ssaków

Dieta surykatkowatych składa się głównie z owadów, a także z małych ssaków, jeśli dostępne są w ich środowisku. W Papugarni pracownicy starają się zapewnić dietę jak najbardziej zbliżoną do tej, jakiej surykatki doświadczałyby w naturze. Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia tych uroczych stworzeń.

Surykatki lubią fun

Surykatki cenią sobie przestrzenie do eksploracji. Liczne kryjówki oraz możliwość kopania nor to ważne elementy zaaranżowanego dla nich otoczenia. Opiekunowie Papugarni stają na uszach, żeby nuda nie doskwierała syrukatkom. Zapewniają im różne formy rozrywki, w  tym interaktywne zabawki, które pomagają zaspokajać ciekawość i pobudzać zmysły.

Akcja edukacja

Wielu ludzi nie ma szansy na obserwację surykatkowatych w ich naturalnym środowisku, dlatego ogromnie cieszymy się, że surykatki przyjęły nasze zaproszenie i pojawią się na wrześniowej wystawie. Ich obecność na Zoo Festiwalu jest świetną okazją do aktywnej edukacji. Uwaga: będziesz mógł pogłaskać surykatkę, jeśli ona sama do Ciebie podejdzie!

Surykatki są uroczymi i społecznymi stworzeniami, które fascynują odwiedzających gości. Sami moglibyśmy patrzeć się na nie godzinami. Poprzez odpowiednie środowisko, opiekę i edukację, miejsca takie jak ogrody zoologiczne, czy wystawy zwierząt odgrywają kluczową rolę w ochronie i zrozumieniu tego gatunku. Gorąco zapraszamy do poznania surykatek osobiście podczas Zoo Festiwalu – największej w Gdańsku wystawy zwierząt. Kup swój bilet jeszcze dziś, do 7 września 2023 możesz to zrobić w specjalnej, niższej cenie.

Do ZOObaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *